Kim jest autor naszych postów?
Nazywam się Patrycja Maziejuk. Jestem logopedą, pedagogiem i
terapeutą ręki.
Zawód, który wykonuję zrodził się z moich dwóch pasji: pierwszej – do
logopedii – bo to właśnie dzięki językowi możemy porządkować
otaczający Nas świat, drugiej – do pracy z dziećmi. Interesuję się
rozwojem dziecka na każdym etapie jego życia , logopedia to moja
pasja i praca a neurologopedia to dziedzina z którą wiążę przyszłość .
Doświadczenie zawodowe zdobywam, pracując z dziećmi w różnym
wieku i na różnych etapach rozwoju. Udzielam konsultacji oraz
praktykuję wiele metod terapii w ramach indywidualnych spotkań
logopedycznych oraz terapii pedagogicznej.
Zapraszam do lektury 😉
Zasypianie – jak umilić czas snu i dlaczego komfortowy sen jest tak istotny w rozwoju dziecka?
Zanim przejdziemy do informacji na temat jak sprawić, aby sen Naszego dziecka był komfortowy to chcę opisać, dlaczego rola snu odgrywa, tak istotną kwestie w rozwoju dziecka.
Często słyszę pytania, które nurtują młodych Rodziców, a brzmią one tak:
„ czy nasze dziecko się wysypia?”, „czy pora snu jest odpowiednia?”, „czy przesypia odpowiednią liczbę godzin?”. To jedne z wielu pytań, które możemy usłyszeć w środowisku Rodziców, zarówno tych od nowonarodzonych dzieci, jak i tych, którzy w domu mają dwulatka lub przedszkolaka.
Sen dziecka jest fundamentem do tego, aby jego całościowy rozwój przebiegał w sposób zrównoważony i przede wszystkim spokojny. Tryb życia dziecka ma kluczowe znaczenie na poszczególnych etapach jego rozwoju. Zauważmy, że jeszcze gdy Nasz maluch mieszka w brzuszku mamy, możemy ocenić kiedy jest aktywny, a kiedy ucina sobie drzemkę. W życiu płodowym zaczyna się kształtować u dziecka jedna z najważniejszych jego potrzeb, czyli potrzeba snu, z którą każdy z Nas przychodzi na świat.
Czas intensywnego rozwoju dziecka następuje właśnie podczas snu. Dziecko regeneruje się i nabiera sił do dalszych aktywności. Proces snu jest ważnym aspektem w życiu dziecka, czas snu powinien być usystematyzowany
i przebiegać spokojnie bez zbędnych nerwowości, które mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie malucha. Sen wbrew pozorom to czas, kiedy
w organizmie naszej pociechy zachodzi wiele zmian i procesów, które mają znaczenie podczas rozwoju psychofizycznego dziecka.
Patrycja Maziejuk
Dziecko wyspane to dziecko szczęśliwe,
natomiast co się dzieje gdy Nasza pociecha jest niewyspana ?
Otóż pojawiają się napady złości, rozdrażnienie, zły humor i niechęć do zabaw i innych aktywności. Te symptomy to tylko kropla w morzu, natomiast skierujmy Naszą uwagę ku temu co dzieje się we wnętrzu dziecka, gdy jego jakość snu jest zaburzona. Przede wszystkim może to doprowadzić do zaburzeń koncentracji, do problemów z apetytem, a u starszych dzieci mogą pojawiać się zaburzenia pamięci oraz problemy z uczeniem się.
Gdy sen jest zaburzony, to zaburzamy również hormon wydzielania wzrostu, który właśnie podczas trwania głębokiego snu zaczyna się aktywnie wydzielać. Hormon wzrostu jak sama nazwa wskazuje, odpowiada przede wszystkim za prawidłowe wzrastanie dziecka. Dzieci, które nie dostarczają odpowiedniej liczby godzin snu, ich rytm dnia nie jest regularny lub ich sen jest nerwowy i potrafią wybudzać się kilka razy w ciągu nocy, zaburzają w ten sposób nie tylko wzrost, ale również całościowy rozwój organizmu. Wzrastanie to jedna kwestia, natomiast pamiętajmy, że podczas snu, mózg dziecka pracuje intensywnie nad „poukładaniem” informacji, które w ciągu dnia przyswaja nasza pociecha. Zdrowy i spokojny sen to klucz do dalszych postępów Naszego dziecka.
Dbajmy o to, by już od narodzin kształtować w dziecku nawyki zdrowego i spokojnego snu, włączając w życie regularność, systematyczność i rytuały bardzo pomocne dla zdrowego zasypiania. Dbajmy o to jak śpi Nasza pociecha i zapewnijmy Naszym dzieciom komfort snu. Jak to zrobić i w jakie akcesoria się wyposażyć ? O tym poniżej.
Wiemy już, jak działa mózg i organizm dziecka gdy zapada w sen lub gdy tego snu ma za mało. Kolejnym jakże ważnym elementem jest odpowiedni dobór akcesoriów umożliwiających dziecku spokojne zasypianie. Do najważniejszych jak się domyślacie należy pościel, odpowiednia do pory roku i wrażliwej skóry dziecka. Dobrze dopasowana sprawi, że sen dziecka będzie zdrowy i komfortowy dla jego malutkiego ciała, które jest bardzo wrażliwe i podatne na każdy dotyk. Pościele, wykonane z wysokojakościowej bawełny, która umożliwi przepływ tlenu i zapewni maluchowi odpowiednią temperaturę podczas snu. Pamiętajmy również o płaskiej, dopasowanej poduszeczce, która pozwoli na swobodne poruszanie główką i spowoduje, że Nasze pociechy będą wypoczęte i przede wszystkim spokojne po przebudzeniu.
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby pościel nie posiadała żadnych ostrych zakończeń, rzepów i dodatków, które mogą odczepić się podczas snu dziecka. Takie elementy mogłyby spowodować podrażnienie skóry dziecka, co spowodowałoby wybudzenie i dyskomfort, a zakłócanie snu dziecka nie wniesie nic dobrego w jego rozwój i odpoczynek.
Po nitce do kłębka, chcę zwrócić uwagę jak ważne jest wyciszenie przed ułożeniem dziecka do snu. Wyżej wspominałam o tym jak ważne są rytuały, które będziecie stosować w Waszych domach. Znalezienie chwili na „coś” co będzie sygnalizować dziecku, że zbliża się pora snu jest zawsze dobrym pomysłem i w pewnym stopniu „ ułatwiaczem” który docenią Rodzice. Możecie zaplanować kąpiel o jednej stałej porze, może to być czytanie książeczek czy słuchanie kołysanek – wszystko to, co wyciszy i wprowadzi dziecko w senny nastrój. Za dużo światła, hałas, głośne rozmowy i śmiechy mogą „wybić” dziecko ze snu, gdyż będzie nadmiernie pobudzane i aktywowane do działań, co w konsekwencji zaburzy jego sen. Tego nie chcemy, dlatego Rodzice pamiętajcie, że zdrowy i efektywny sen dziecka jest na wagę złota. Rytuały, wyciszenie, ulubiona przytulanka i odpowiednio dobrane akcesoria do snu sprawią, że Twoja pociecha zaśnie zdrowym i spokojnym snem i dzięki temu zapewnimy dziecku odpoczynek i regenerację całego organizmu.
Patrycja Maziejuk
logopeda, pedagog, terapeuta ręki